Znojemský Deník-"Větrníky:střet zájmů v Pavlicích?"

24.02.2010 17:54

Vranovská Ves - Další vývoj má záměr stavby větrníků u Vranovské Vsi a Pavlic. V první obci  neschválili potřebné změny územního plánu, v Pavlicích poukazují na možný střet zájmů.

Žádné větrníky ve Vranovské Vsi nebudou, v Pavlicích prošel záměr stavby větrných elektráren o jediný hlas. Právě o něm se však mluví v souvislosti s možným střetem zájmů. Pro kontroverzní projekt Jaromíra Kováříka zvedla totiž ruku i zastupitelka Marie Kováříková – podnikatelova matka.

Jednání zastupitelů ve Vranovské Vsi i v Pavlicích přitom pečlivě sledovali zástupci občanského sdružení.

„Vnímáme fakt, že zastupitelé Vranovské Vsi změnu plánu stáhli. Myslíme si však, že by měli jasně říci, zda souhlasí se stavbou jako takovou. Na jednání totiž zaznělo, že stále mluví s investorem o možnostech, posunutí a dalších věcech, které jsme nepochopili,“ sdělil předseda sdružení Stanislav Holík.

Lidé z Horizontu také upozorňují na možný střet zájmů v případě hlasování o větrnících v sousední obci.

„V Pavlicích jsem zastupitele upozornil na zákon o obcích a paragraf o střetu zájmů. Matka investora, paní Kováříková, je totiž zastupitelkou Pavlic a hlasovala pro větrníky. Na to reagoval investor tak, že on je prý právnická osoba a tudíž pro konkrétního člověka není osobou blízkou. My si naopak myslíme, že tu střet zájmů je,“ doplnil Holík.

Pokud by zastupitelka Kováříková byla z hlasování při minulém jednání o větrnících vyjmuta, chyběl by v Pavlicích rozhodující hlas pro to, aby zastupitelstvo na záměr stavby kývlo.

Zastupitelka tvrdí, že má svědomí čisté. „Střet zájmů v tomto případě nevidím. Já vím, jak se vše vyvíjelo a k tomuto kroku jsem měla své důvody. Kdyby byli hned ze začátku všichni proti větrníkům, nemusel se syn angažovat a investovat miliony korun. Dneska mi tedy chce někdo něco vyčítat? Já mám svědomí čisté,“ řekla Marie Kováříková.

Lidé z Horizontu chtějí k případnému střetu zájmů získat právní analýzu. „U nás ve Vranovské Vsi se, podle posledního zastupitelstva, stavět nemůže. V případě Pavlic počkáme na právní analýzu,“ dodal Holík.
Pondělní zasedání shrnul starosta Vranovské Vsi.

„Obecní zastupitelstvo zrušilo změnu územního plánu číslo tři jako celek. Prakticky to znamená, že řeklo ne záměru stavby větrných elektráren na katastru Vranovské Vsi,“ potvrdil nejnovější vývoj událostí Jiří Peřinka.

První muž obce přitom nevyloučil, že jednání s podnikatelem mohou pokračovat. „Jako veřejná instituce musíme dát šanci každému občanovi tohoto státu, který s něčím přijde. Pokud si tedy podnikatel znovu podá žádost, jsme povinni ji projednat,“ nastínil Peřinka.
Starosta přitom jedním dechem vyloučil, že by se v katastru obce daly větrníky postavit na jiném místě. „To rozhodně nejde,“ řekl Peřinka.
Někteří místní obyvatelé si myslí, že se vedení obce staví k větrníkům zády od doby, kdy u obce funguje fotovoltaická elektrárna. Z té má obecní pokladna určitý příjem.

Rozhodně se nestavíme k záměru jinak, než před spuštěním fotovoltaiky. Stále tvrdím, že projekt pana Kováříka nebyl od začátku dobře připraven. Mezi občany se procento odpůrců a příznivců nijak výrazně nemění,“ myslí si starosta.

 

TOPlist

—————

Zpět