Plánované větrníky v banticích by mohly poškodit krajinu

01.01.2008 21:47

 

BANTICE (Znojemsko) (ČTK) - Výstavba šesti 150 metrů vysokých větrných elektráren u Bantic na Znojemsku je nejistá. Podle některých úřadů by park za půl miliardy korun mohl výrazně narušit vzhled krajiny i blízkou lokalitu, kde sídlí husy. Elektrárny by podle plánů investora měly stát v roce 2009. Krajský úřad ale nyní rozhodl, že detailněji prozkoumá vliv stožárů na okolí, zjistila ČTK z jeho úřední desky.

Se stavbou nesouhlasí především znojemský městský úřad a Česká ornitologická společnost. Výhrady má také krajský odbor životního prostředí. Společnost WEB Větrná energie začala už teď v místě s výstavbou jedné elektrárny. Do dvou let tam chce postavit dalších šest stožárů vysokých buď 150 nebo dokonce 170 metrů.

Stejná firma už provozuje větrný park u Břežan na Znojemsku a plánuje další v sousedních Mackovicích. "Je zde jisté riziko, že po další výstavbě může dojít ke kumulaci negativních vlivů s blízkými parky, a tím k ovlivnění některých ptačích populací, zejména hus," přiznala už dříve jednatelka firmy WEB Větrná energie Michaela Lužová. Firma teď musí oblast pozorovat, při výstavbě také mimo jiné musí do okolí vysadit keře, kde by mohli ptáci hnízdit.

Úředníkům ale vadí i to, jak by stožáry v krajině vypadaly. Podle znojemských bude větrný park dalším výrazným prvkem v krajině, kterou už tak poznamenaly průmyslové haly v sousedních Hodonicích. Vadí také to, že elektrárny ve tmě pro výstrahu svítí.

Starosta Bantic René Remeš se ale negativních vlivů neobává, už dříve ČTK řekl, že ani místní až na jednoho proti projektu nebrojí. Obci totiž výstavba přinese miliony korun. Přesná čísla uvést nechtěl, podle informací ČTK to bude kolem deseti milionů korun, což jsou přibližně tři roční rozpočty Bantic.

Jihomoravský krajský úřad nyní posuzuje několik podobných projektů. Většinu dosud zamítl. Tvrdí, že v regionu nejsou pro větrné elektrárny dobré podmínky a poukazuje právě na narušení krajiny a životního prostředí.

Lukáš Sapík

 

Zdroj:ekolist.cz

TOPlist

—————

Zpět