iDnes - "Manažery ČEZ skolil solární boom"

25.02.2010 21:00

Důvodem je problém s vydáváním povolení na připojování nových solárních elektráren........"Prostě se ze dne na den ukázalo, že byl vydaný dvojnásobek povolení, než o jakých číslech firma referovala," uvedl zdroj obeznámený se situací ve společnosti.

 

 

Ve společnosti ČEZ Distribuce, jedné z klíčových dceřiných firem polostátního kolosu ČEZ, včera došlo k personálnímu zemětřesení. Z firmy odešli dva nejvyšší manažeři, předseda představenstva a generální ředitel Josef Holub a místopředseda představenstva a šéf úseku poskytování sítí Martin Němeček. Podle oficiální verze ČEZ odešli na vlastní žádost, podle informací MF DNES však byli k odchodu donuceni.

Důvodem je problém s vydáváním povolení na připojování nových solárních elektráren. Z firmy odešli po mimořádném jednání dozorčí rady

"Pan Holub se chce věnovat především rodině," řekl bez dalšího komentáře mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Šéf dozorčí rady ČEZ Distribuce Jiří Kudrnáč také pouze sdělil, že oba manažeři odcházejí na vlastní žádost. Holubovi poděkoval za aktivní přístup a Němečka označil za manažera "s vysokým pracovním nasazením". Právě to se však stalo oběma šéfům zřejmě osudným.

Dvojnásobná kapacita

Podle informací MF DNES se totiž překvapivě ukázalo, že ČEZ Distribuce nevydala povolení na připojení solárních elektráren o výkonu 3,5 tisíce megawattů, jak původně tvrdila, ale na šest tisíc MW (tři temelínské elektrárny). "Prostě se ze dne na den ukázalo, že byl vydaný dvojnásobek povolení, než o jakých číslech firma referovala," uvedl zdroj obeznámený se situací ve společnosti.

O tom, že byl v číslech o kapacitě solárních elektráren zmatek, vypovídala i čísla za všechny sítě, která v poslední době zazněla. Kolísala od 250MW až po 6,5 tisíce MW. Státní firma ČEPS, která spravuje energetickou soustavu země, navíc vyzvala všechny distributory, tedy i PRE a E. ON, aby už žádná další povolení nevydávali, protože rychle rostoucí počet povolených solárních elektráren může ohrozit chod celé soustavy. Česko by se pak mohlo ponořit do tmy.

Kolik tedy povolení na fotovoltaiky vlastně je, zůstává nejasné. ČEPS měl ke konci roku k dispozici číslo o povoleních na letošní rok ve výši 250 MW. Už v lednu se však objevilo číslo od Energetického regulačního úřadu, které bylo ve výši 2 500 MW, další údaje pak zveřejnil ze svých průzkumů Energetický ústav Brno - povolení mělo být na 3 500 MW. ČEPS si tedy u distributorů udělal další průzkum a zjistil, že povoleno být celkem už 6 500 MW.

Nyní se ukazuje, že číslo může být ještě vyšší - protože jen samotný ČEZ povolil šest tisíc MW. Sami investoři do solárních elektráren ale poukazují na to, že jde o fantasmagorické kapacity.

"To jsou úplně nesmyslná čísla. Takové zarezervované kapacity jsou absurdní," podotýká Josef Květoň, předseda České fotovoltaické asociace. Podobný názor má i šéf ERÚ Josef Fiřt. "Kapacita 6,5 tisíce megawattů se mi zdá jako nesmysl. Už rozdíl mezi třemi tisíci a šesti tisíci je vysoký a vyvolával u nás pochybnosti, jak je to ve skutečnosti. Proto jsme požádali distributory, aby nám dodali nová čísla, která nyní shromažďujeme," upozornil.

Solární elektrárny prý sváděly i k podvodům

Obrovský počet povolení a následný stopstav vyhlášený distributory a ČEPS nyní nahrávají i spekulantům s projekty a pozemky. A ceny projektů se šroubují nahoru. Podle lidí z oboru začaly některé firmy i falšovat různé dokumenty, například že mají pozemek a stavební povolení, jen aby získaly rezervaci kapacity. Ta se pak stala horkým zbožím, které nabízejí ke koupi.

Odstupující šéf ČEZ Distribuce Holub se o tom, proč z firmy odchází, nechtěl bavit. "Na shledanou," řekl MF DNES do telefonu a zavěsil. Martina Němečka se nepodařilo kontaktovat.

Podle lidí z oboru měli nicméně Holub s Němečkem výbornou reputaci a jako šéfové firmy zřejmě odnesli to, že neuhlídali, co se kolem povolení děje.

ČEZ by mohl mít i další problém, a to pokud by opravdu všech šest tisíc MW elektráren vzniklo. Pak by je musel připojit a není jasné, zda by jeho distribuční síť něco takového vůbec unesla.

Podle odborníků je ale nepravděpodobné, že by se všechny projekty uskutečnily.

TOPlist

—————

Zpět